Blog

 • Prawnicy Lawyer Line

  Czym zajmuje się rzecznik patentowy?


  Rzecznik patentowy to prawnik specjalizujący się w dziedzinie prawa własności intelektualnej, a w szczególności w prawie własności przemysłowej. Jest zatem osobą, do której warto się zwrócić, jeśli chcesz zarejestrować wynalazek czy znak towarowy.

  Rzecznik patentowy — jaką dziedziną prawa się zajmuje?

  Rzecznik patentowy jest osobą posiadającą wiedzę w specyficznej i wąskiej dziedzinie, jaką jest prawo własności intelektualnej, a szczególnie prawo własności przemysłowej. Prawo własności przemysłowej dotyczy dóbr intelektualnych wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są one w pełni chronione dopiero wtedy, gdy zostaną zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Przedmiotem zainteresowania rzecznika patentowego są zatem projekty wynalazcze oraz oznaczenia handlowe. W pierwszej wymienionej grupie znajdują się wynalazki, wzory przemysłowe i użytkowe, czy też topografie układów scalonych. Druga grupa obejmuje znaki towarowe i oznaczenia geograficzne.

  W czym może Ci pomóc rzecznik patentowy?

  Wsparcie doświadczonego rzecznika patentowego okazuje się nieocenione przede wszystkim podczas procesu rejestracji dobra intelektualnego np. logo firmy lub jej nazwy. Pierwszą sprawą, w której pomoże rzecznik patentowy, jest ustalenie, czy dane dobro intelektualne ma w ogóle szansę na zarejestrowanie — czy np. nie narusza praw osób trzecich. Kolejna istotna kwestia to przygotowanie wszystkich niezbędnych do zgłoszenia dokumentów, co może być zadaniem czasochłonnym i wymagającym doświadczenia. Ważne jest również prawidłowe wypełnienie wniosku np. właściwe sklasyfikowanie branży. Rzecznik patentowy zostaje Twoim pełnomocnikiem i reprezentuje Cię przed Urzędem Patentowym. Dopilnuje wszystkich terminów, prowadzić będzie korespondencję z urzędem, okaże się też nieoceniony w przypadku spraw spornych. Kancelarie patentowe oferują także wsparcie długofalowe po uzyskaniu prawa do ochrony znaku towarowego czy wynalazku — pilnują kwestii związanych z przedłużeniem terminu ochrony oraz monitorują, czy nikt nie narusza Twojego prawa do wyłączności.

  Rzecznik patentowy — dlaczego warto się do niego zwrócić?

  Współpraca z rzecznikiem patentowym to prosty sposób na przejście przez procedurę zgłoszeniową możliwie szybko i z pozytywnym skutkiem. Jego doświadczenie pozwala uniknąć błędów, związanych z wydłużeniem czasu postępowania, a często również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Dzięki początkowemu sprawdzeniu szans powodzenia rejestracji unikniesz wydania pieniędzy na zgłoszenie dobra, które i tak nie mogłoby zostać zarejestrowane.

  Długofalowa współpraca z kancelarią podatkową to gwarancja, że nie zapomnisz o uiszczeniu na czas opłaty za przedłużenie ochrony i nie stracisz swoich praw. Szybko też dowiesz się, jeśli ktoś je naruszy.


  Wróć do bloga

Top

Kontakt

LAWYER LINE Sp. z o.o.

ul. Działowa 16/55

61-747 Poznań

kancelaria@lawyerline.pl

+48 577 138 800