Wedle przepisu art. 553 § 2 k.s.h. “Nowa” spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane “starej” spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Ponadto “nowej: spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki “starej” spółki przekształcanej.
Oznacza to, że co do zasady “nowej” spółce przekształconej przysługują wszelkie koncesje i zezwolenia udzielone “starej” spółce przekształconej.
Ponadto treść wszystkich stosunków prawnych jakie łączyły “starą” spółkę przekształcaną z innymi podmiotami pozostaje bez zmian. W praktyce oznacza to, że “nowa” spółka przekształcona nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności, aby przeszły na nią prawa i obowiązki “starej” spółki przekształcanej. Przykładowo, umowa nie musi zawierać żadnych aneksów ani nie jest konieczne uzyskanie zgody kontrahentów na zmianę stron umowy.
Przekształcenie nie powoduje zmiany stron w procesie, a wszelkie orzeczenia, które były wiążące dla “starej” spółki przekształcanej obowiązują “nową” spółkę przekształconą bez konieczności uzyskania na nie nowej klauzuli wykonalności.